HomeДЕНЕШНАРегионМасовни штрајкови ја чекаат Грција утре

Масовни штрајкови ја чекаат Грција утре

Новиот закон кој е донесен во Грција за намалување на пензиите и здравственото осигурување е повод за масовни штрајкови во Грција. Утре се очеува на улиците на Атина да излезат на протести најголемите работнички синдикати ГСЕЕ и АДЕДИ како и земјоделците кои веќе ги блокираа грчките автопати и граници.

Блокадите денес ќе бидат во сандардно време односно во интервал од 12 до 14 часот и од 18 до 21 на премините Богородица, Меџитлија, и Дојран. На преминот на Богородица до сега имаше 800 камиони а се најавува  засилување од старана на оние кои протестираат и можно продолжување на часовите предвидени за протест.

grcija

На протестите ќе излезат сите работници од државниот и јавниот сектор затоа што законот го зафаќа сите во државата.

Во Солун исто така нема да функционираат ниту автобусоте, возовите, одкажани се дури и летовите.Исто така протест ќе изрази и Здружението поморски работнци во времетраење од 48 часа, како и новинарите поради кои во Грција моментално владее медиумски мрак.

Ова се очекува да биде еден од најжестоките и масовни протести бидејќи кон него се придружуваат сите работници од јавниот и приватен сектор кои бараат владата да го поништи ваквиот закон. Грција би можела да ја стопира финанската помошод европските кредитори доколку не ја спроведе оваа одлука.

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com