Friday, Apr 10, 2020
HomeАЈНШТАЈНИЈА (Page 4)

Околу 2.000 боци бургундско вино од подрумот на француската винарија „Бушар татко и син“, меѓу кои се наоѓа и вино од бербата 1846, продадено на аукција организирана во Хонгконг. Флашата Мерсо-шарм од 1846 година ја купил анонимен купец за сума од 17.357 долари, после неколку

Read More

SpaceX се соочува со уште еден огромен проблем во својата вселенска програма, а тоа е пречестото експлодирање и дефекти на летата, па така вечерва повторно им експлодираше ракета од видот Falcon 9 овој пат во вселенскиот центар Џон Кенеди во Кејп Каневрал. Компанијата на Елон Маск

Read More

Флавио Чернеску, романски авантурист, одлучи да го шокира светот со својата нова авантура. Многумина се искачиле на високите фабрички оџаци, но тој сакал да ги надмине, а изгледа и успеа во тоа. На самиот врв вози уницикл а истовремено и жонглира. Изгледа Романецот буквално ја сфатил

Read More

Експлозија се случила во вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида на денот кога компанијата Спајсекс се подготвува да истрела беспилотна ракета, соопшти Би-Би-Си. НАСА вели дека Спајсекс утрово спроведувал тест пукајќи од својата беспилотна ракета кога се случила експлозијата. Тестот, кој се смета за рутински, се вршел

Read More

Научниците во едно ново истражување го докажале она што сопствениците на кучиња одамна го знаат: дека нивните најдобрри пријатели кучиња разбираат кога нешто им се кажува. Унгарските научници скенирале 13 мозоци на кучиња додека тренерот им се обраќа, за да утврдат која хемисфера од мозок

Read More

Неодамна на каналот „Life Noggin“ на „Youtube“ им било одговорено на сите оние кои некогаш се запрашале колку долго би траел падот по земјата, односно преку дупката која води до спротивната страна на планетата. Во триминутното видео на едноставен начин е објаснета физиката која би

Read More

Валери Спиридонов кој има целосна парализа на телото ќе биде првиот волонтер кој бара да му биде трансплатирана главата на ново здраво тело. Овој медицински експеримент кој звучи како исечок од хорор филмовите со Франкештајн е зацртана идеја на италијанскиот неврохирург Серџо Канаверо кој најави

Read More

Падобранецот од Италија кој го загуби животот во Алпите скокајќи од голема височина, во живо, на социјалната мрежа Facebook, ја пренесувал својата смрт. Како што пренесува Daily Mail, 28-годишниот Армин Шмидер на своите пријатели на социјалната мрежа им порачал: „Денес летате со мене“. Потоа го

Read More

Емотивното видео со куче кокер кое со часови лежи до ковчегот на својот мртов сопственик и одбива да се тргне, дефинитивно го обиколи светот. Сопственикот на ова куче, Андреа Косу (45) е еден од 290 загинати во земјотресот, кој се случи рано утрото на 24

Read More

Нови истражувања покажуваат дека гените можат да имаат влијание на тоа како кафето влијае на нашиот организам и колку често сакаме да го конзумираме. Биле идентификувани дури шест варијации на кафе поврзани со потрошувачката на кафе. Дали некогаш сте се запрашале зошто некои луѓе можат

Read More