Friday, Apr 10, 2020
HomeАЈНШТАЈНИЈА (Page 5)

Најстариот човек на светот живее на најнаселениот индонезиски остров Јава и тврди дека има 145 години. Како што пишува Independent, Мбах Гото има 145 години и според документите, тој е роден на 31 декември 1870 година. Гото ги надживеал четирите жени и сите негови деца, а

Read More

Самонаведувачки такси возила на малку позната компанија почнаа со пробно возење во Сингапур, јави Би-Би-Си. Возилата кои сами управуваат веќе некое време се хит во автомобилската индустрија благодарение на технолошките компании како Гугл или Убер кој најави автономни такси возила и во Питсбург. Во Сингапур такво такси

Read More

Во Грција е пронајдено најстарото регистрирано дрво во Европа кое се проценува дека датира од пред најмалку 1000 години. Станува збор за „Босански бор“ (Pinus heldreichii) за кое по направената карбонска анализа се верува дека е од 941 година. Дрвото Адонис е пронајдено од шведскиот

Read More

Рибар од Филипините го пронашол најголемиот бисер на светот, но не знаел колку вреди и го чувал дома цели десет години „за среќа“. Бисерот е пет пати поголем од досега најголемиот бисер, тежи 34 килограми и вреди 100 милиони долари! Филипинскиот рибар, чиј што идентитет не

Read More

Во Јадранското Море во Хрватска во последните десет години се забележани 14 нови видови риби, меѓу кои некои се многу отровни, и која може да ги убие луѓето ако се конзумира месото. Смртоносната риба “фугу” или “четврозупка” потоа “жутога пурпур”, кој изгледа како Ража и

Read More

Меѓународната група на научници зад планетата Нептун забележала мал објект со орбита која не е карактеристична за сончевиот систем. Необичното небесно тело било 160.000 пати потемно од Нептун, а неговиот пречник изнесувал околу двеста километри, пишуваат списанијата наменети за овие истражувања. Научниците нагласиле дека небесното

Read More

„Airlander 10“ првпат полета од аеродромот „Кардингтон“ во близина на Лондон. Летот траеше половина час, пренесува АП. Ова е најголемото летало на светот, кое претставува хибрид меѓу авион и цепелин. Леталото е долго 92 метри и чини 25 милиони фунти. Според Hybrid Air Vehicles, авионот користи хелиум

Read More

НАСА работи на формирањето на тим кој ќе го направи роботот Robonaut 5 (R5), кој треба да вклучува серија на опции кои би можеле да ги спасат животите на астронаутите во вселената. Имено, НАСА реши да распише конкурс под називот Space Robotics Challenge, а наградата за

Read More

На дел од плажите во Трст е пуштен црвен аларм поради опасна ајкула. Ајкулата прв ја забележал рибарот Алесандро Крали додека пливал, а нешто подоцна на неа налетала и брачната двојка Еспосито. - Беше речиси 13 часот кога забележавме дека површината на водата некако чдно се

Read More

На археолошкиот локалитет Горна Порта во Охрид, каде што беа пронајдени познатите артефакти, „Златната маска“ и „Златната ракавица“ како и уште 70-ина други златни, сребрени, бронзени, килибарни и други предмети, во овој период од годината се вршат систематски истражувања што треба да завршат на крајот

Read More