Saturday, May 30, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаЗаев: Нула толеранција за прекршување на изборниот процес

Заев: Нула толеранција за прекршување на изборниот процес

zoran zaev tv24

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашниот митинг во Ѓорче Петров рече дека државата ќе даде повеќе пари кон општините и ќе помогне во гасификацијата за да се намали загадувањето, но и за да се намалат трошоците на граѓаните.

– Ќе работиме за граѓаните да имаат чист воздух и вода и услови за здрав живот. Општината Ѓорче Петров ќе биде поддржана за целосна гасификација. Јас сум првиот градоначалник кој гасифицирал општина и знам како тоа се прави – рече Заев.

Во говорот пред граѓаните, тој осуди какво било насилство во изборниот процес и повика на воздржaност од активности кои би оставиле дамка на овие избори.

– Урнавме режим со пенкало. Владата и надлежните институции ќе имаат нула толеранција за прекршување на изборниот процес. Сакаме кристално чисти избори – додаде Заев.

За неговите противници, Заев рече дека секој глас за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ е глас за Никола Груевски.

– Груевски нема каде да бега од правдата. Правда ќе има и ќе одговара пред независните судови како што личи во секоја демократска земја – рече Заев.