Friday, Feb 26, 2021
Home2017October

Министерството за финансии денеска издало државни обврзници во вкупна вредност од 71,58 милиони евра, а најголемиот дел од вака добиените пари ќе ги потроши утре за враќање на 66,88 милиони евра земени преку претходно издадени државни хартии од вредност. Како што соопшти Министерството, издадени биле едногодишни

Read More

По пишувањата во дел од медиумите дека екс градоначалникот на Струга е можен кандидат за прв човек во здравството, Села за Макфакс вели дека нема намера да биде министер на Заев. – Јас министер на Заев!? Па Ве молам, се сметам себеси за човек кој има

Read More

Судскиот совет на закажаната седница на 8 ноември ќе ја разгледува оставката на в.д. претседателот на Кривичен суд, Стојанче Рибарев. Во својата оставка испратена до судскиот совет Рибарев навел дека причините за неговото повлекување се од лична природа. Како други точки на дневен ред на седницата се

Read More

Институтот за јавно здравје информираше дека водата од водоводот во Гостивар е исправна и безбедна за пиење. Тоа го покажале физичко-хемиските анализи, при што е утврдено дека нема присуство на пестициди, а исто така водата е бактериолошки исправна. Проблемот со водата во Гостивар се случи кон

Read More

По паузата за време на локалните избори, претседателот на Собранието, Талат Џафери, за утре во 11 часот ја закажа 18. седница. Помеѓу точките на дневен ред се изменувањето на одлуката за испраќање припадник на АРМ за учество во мировната операција на Обединетите нации, УНИФИЛ во Либан,

Read More

„Пукнатините на неизвесност мора да бидат пополнети со веродостојна и динамична европска перспектива. Затоа мора да напредуваме кон европската иднина, поучени од грешките од минатото“, рекол министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на средбата со министерот за надворeшни работи на Република Естонија, Свен Миксер, во Талин,

Read More

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Зоре Темелковски, татко на кандидатот за градоначалник од СДСМ за Кисела Вода, Филип Темелковски, поради основано сомневање дека им се заканувал со отказ на вработени во јавната и во државната администрација од населбата Драчево, соопшти денеска Оливер Андонов од

Read More

Владата на денешната седница го усвоила предлогот на Министерството за информатичко општество и администрација на веб-страниците на министерствата и на другите органи на државната управа да бидат објавени листа на акти и на материјали што министерствата согласно закон се обврзани да ги објават и навремено да ги

Read More

Основите за разрешување судија и редефинирањето на условите за избор на судија ќе бидат дел од новиот закон за судовите, чија подготовка Министерството за правда ја почнало вчера. Измените и дополнувањата на законот треба да бидат готови до 30 декември. „Со предлог-законот за изменување и за дополнување на

Read More

Министерството за информатичко општество и администрација вчера почна со подготовка на конечната верзија на новиот закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, кој, според роковникот на Владата, треба да биде готов до 30 ноември. За донесување на законот во Собранието е потребно двотретинско мнозинство. Една од причините

Read More