Friday, Apr 20, 2018
HomeДЕНЕШНАСветМасовни секс напади во Шведска, криви повторно мигрантите?

Масовни секс напади во Шведска, криви повторно мигрантите?

svedska napadi

Викендот во шведскиот град Карлштад се пријавени дури 32 случаи на сексуални напади, а загрижувачки е што најмладата жртва која пријавила има само 12 години. Нападите се случиле за време на одржувањето на два големи музички фестивали и јавноста повторно ја фаќа паника.

Од полицијата објаснуваат дека ниту еден случај не е обелоденет како силување, но во сите постои мотив за тоа, односно пријавени се насилни додворувања, непримерно допирање, агресивно однесување. Досега полицијата идентификуваше седум лица од злосторниците, при што се наведува дека станува збор за мигранти.

svedska policija festival

– Ова е апсолутно неприфатлива ситуација, но предлагам да ги оставиме полицијата и судот да си ја завршат својата работа – вели шведскиот премиер Штефан Ловен.

Во повеќе европски земји се води жестока дебата дали навистина мигрантите се виновни за сексулните напади кога голем број на девојки доброволно сакале да имаат сексуални односи со нив.

Од друга страна пак, сексуалните напади извршени од поголеми групи на мигранти за време на новогодишната прослава имаше обид да бидат премолчени од либералите и заташкани, а дел од политичарите меѓу кои и жени даваа небулозни предлози кон девојките како да не испровоцираат силување