Monday, Apr 23, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈТенисЕнди Мареј против Федерер во полуфиналето

Енди Мареј против Федерер во полуфиналето

Британецот Енди Мареј успеа да ја искористи предноста на домашниот терен и да дојде до победа против канаѓанецот Посписил. За пласман во полуфиналето на Мареј му беа потребни минимални три сета (6:4, 7:5, 6:4), тоа значи дека и тој и Федерер кој издвојува победа исто така од (3:0) во сетови ќе влезат свежи во полуфиналниот натпревар.

анди мареј

Најголема помош за Мареј денес беше големата успешност на првиот сервис, како и фактот дека не изгуби ниту еден гем на свој сервис, а притоа во трите сета направи само по еден брејк.