Friday, Apr 20, 2018
HomeДЕНЕШНАСветЕксплозија во Хамбург-најмалку 20 повредени

Експлозија во Хамбург-најмалку 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во експлозија во столарија која е сместена во поранешен бункер во Хамбург.

Причината за несреќата се уште не е позната, но зградата е од Втората светска војна и во неа имало околу 100 тони етерични масла.

Експлозијата се случила за време на гаснење пожар и меѓу повредените се и шестмина пожарникари.

Над 60 луѓе се евакуирани.