Sunday, May 31, 2020
HomeДЕНЕШНАСветПапата Франциск со осуда за бомбашките напади врз христијани во Египет

Папата Франциск со осуда за бомбашките напади врз христијани во Египет

papa-francisk-12

Папата Франциск во неделата на миса на плоштадот Свети Петар ги осуди нападот врз христијанска црква во Египет, во кој загинаа 25 лица а над 70 се повредени, пренесуваат светските агенции.

Папата во молитва побарал „да се променат срцата на оние кои шират насилство, терор и смрт“.

Нападот на црквата во градот Тант е последен во серијата напади над христијанското малцинство во Египет, кое сочинува 10 проценти од населението на земјата, и е честа мета на екстремистите .

Неколку часа по првата експлозија, следела уште една во црква во Александрија, каде исто така има повредени.

Извор: makfax.com.mk