Thursday, Sep 24, 2020
HomeДЕНЕШНАСветМеј доживеа фијаско на изборите – не нема да се повлече

Меј доживеа фијаско на изборите – не нема да се повлече

Tereza Mej

На вонредните парламентарни избори во Велика Британија, Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј освоила 42,4 отсто од гласовите, додека опозициските лабуристи добиле 40,2 отсто, јави „Би-би-си“.

Според овие, неконечни резултати, ниту една партија нема да може да има мнозинство во парламентот од 650 места. Меј не планира да поднесе оставка и покрај доживеаното фијаско, јавуваат британските медиуми.

На трето место се либералдемократите со 7,1 отсто од освоените гласови, а потоа следи Шкотската национална партија со 3,1 отсто.

Според прелиминарните резултати од вонредните парламентарни избори во Велика Британија, конзервативците ќе имаат 313 места во парламентот, лабуристите 260, Шкотската национална партија, а либералдемократите 12 пратенички места.
Тоа значи дека конзервативците го изгубиле мнозинството во парламентот, поради што идната влада ќе биде коалициона.
Излезноста била 68,7 отсто, а конечните резултати се очекуваат попладне.

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин вели дека премиерката треба да се повлече затоа што ризикувала со предвремените избори и изгубила. Истакна дека изборните резултатите покажаа дека Меј „изгубила, гласови, поддршка и доверба кај гласачите“.