HomeФЕР ПЛЕЈТенисЛина Ѓорческа не знае за стоп, се избори за уште едно финале на главниот турнир во Анталија

Лина Ѓорческа не знае за стоп, се избори за уште едно финале на главниот турнир во Анталија

Борбата за стигнување до финалето во двојки не ја засити младата тенисерка Лина Ѓорческа, па така си обезбеди и место за трофеј во сингл конкуренцијата, совладувајќи ја Ксу Лиу Сун од Кина со 2:0 во сетови (6:2, 6:4).

Во двојки, заедно со Хрватката Ива Приморац како втори носителки во финалето ќе играат против Поспелова и Украинката Гјулнара Назарова. а како сингл за противник и останува уште Русинката Александра Поспелова која двапати со 6:3 ја елиминираше шестата носителка Вивиен Јухашова.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com