HomeДЕНЕШНАРегионБанките во Грција ги отворија вратите

Банките во Грција ги отворија вратите

Грчките банки денеска ги отворија вратите за граѓаните. Со уредба на Владата утврдено е лимитот за подигнување пари во една недела да биде 420 евра, а дневниот лимит и понатаму  останува 60 евра.

Тринеделниот прекин во работата на банките може да ја чини Грција  дури три милијарди евра, не сметајќи ги неостварените приходи од туризмот.

На сила стапува и зголемениот ДДВ (од 13 на 23 отсто), што беше еден од условите од кредиторите пред да почнат преговорите за новиот план за спас на Грција од банкрот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com