Sunday, May 31, 2020
HomeДЕНЕШНАРепубликаЗемјотрес во Грција ги потресе и прилепчани

Земјотрес во Грција ги потресе и прилепчани

zemjotres_seizmograf-640x296

Земјотрес од соседна Грција утрово во 7.40 часот e почувствуван и во Македонија.

Потресот бил со епицентар во Грција односно на 109 км од Скопје и на 42 км од Демир Капја, стои во извештајот на Европскииот Медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е со јачина од 3,9 степени според Рихтер, а се јавил на длабочина од 5 км.

Овој земјотрес беше почувствуван и во Прилеп.