HomeДЕНЕШНАПолитика(ВИДЕО) Заев: План за излез од кризата во два чекори без уцени

(ВИДЕО) Заев: План за излез од кризата во два чекори без уцени

Потврдување на уставноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство од страна на Уставниот суд и ослободување и запирање на прогонот врз учесниците во протестите, се двата чекора што се содржани во планот на СДСМ за излез од кризата.

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција објавувајќи го планот за излез од кризата рече дека овие два чекора мора да се исполнат до 18 јуни.

– Само ако се исполнат овие два чекора, договорот од Пржино може да преживее. За излез од длабоката политичка криза итно е потребно да се обезбеди владеењето на правото и исполнување на сите услови за слободни, фер, демократски и кредибилни избори и формирање на Владата која ќе создаде услови и ќе спроведе слободни, фер, демократски и кредибилни избори, рече Заев.

Тој уште јавно му се обрати на претседателот Ѓорге Иванов: „Ако постои уставна и законска можност веднаш да ја укине аболицијата од пред осум години за случајот „Глобал“, бидејќи тој случај постои само во главата на Никола Груевски“, рече претседателот на опозицијата, Зоран Заев.

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com