Tuesday, Apr 24, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионТурските државјани без визи во ЕУ

Турските државјани без визи во ЕУ

zname

Турските државјани ќе патуваат во ЕУ без визи. Турција постигна договор со ЕУ за визна либерализација за турските граѓани, која може да почне да важи до октомври следната година, изјави турскиот министер за евроинтеграции Волкан Бозкар.

– Се надеваме дека во октомври следната година турските граѓани ќе можат да патуваат без визи во земјите од Шенген зоната, истакна синоќа Бозкар.

Неговата изјава е дадена само неколку недели откако Анкара и Брисел го постигнаа спорниот договор за намалување на мигрантскиот бран кон ЕУ.

Инаку, Турција е кандидат за членство во ЕУ уште од 1987 година, а во 2005-та официјално ги започнува преговорите. Досега,