Thursday, Feb 27, 2020
HomePosts Tagged "миса"

Папата Франциско на вчерашната миса ја истакна важноста на демократските вредности во ова општество, а со тоа ја соопшти и својата загриженост за случувањата во Македонија. Tој, воедно се пмоли за мир, љубов и сплотеност и порача што поскоро смирување на состојбите во земјава. https://www.youtube.com/watch?v=ZIdVyxN7Na8

Read More

Кардиналот Винко Пуљиќ ќе ја предводи понтификалната света миса во Скопје – крунскиот настан од „Деновите на Мајка Тереза“, јавува сервисот на македонски јазик „Дојче Веле“. Скопскиот бискуп и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, потврдил дека папата Францисско пред две недели го назначил

Read More

Папата Франциско се спрепнал и паднал во текот на големата миса во Ченстоховa кадeшто ја продолжи својата посета на Полска, а агенцијата АП ја објави и снимката од незгодата. Другите свештеници му помогнале на папата да стане, по што тој продолжил да служи на мисата. Незгодата

Read More

Верниците од Католичка вероисповед кои се водат според Грегоријанскиот календар, денеска го одбележуваат раѓањето христово Божиќ. Традиционално, централната прослава, Божиќната полноќна литургија се одржа во Католичката црква „Пресвето срце Исусово“, на која присуствуваа претседателот Иванов, претседателот на Собранието, Вељаноски и претседателот на владата Груевски со сопругите,

Read More