Saturday, Apr 21, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈТенисПласман во финалето во Пекинг за поголема самодоверба на Шпанецот

Пласман во финалето во Пекинг за поголема самодоверба на Шпанецот

rafael-nadal

Мастерс турнирот во Пекинг го доби првиот финалист – Рафаел Надал утринава го совлада Фабио Фонињи со 2:0 во сетови (7:5 и 6:3), со што успеа да се пласира до самиот финиш на големите натпреварувања за прв пат по турнирот во Мајами од 2014-та година.

За неколку часа ќе се дознае и вториот финалист од дуелот помеѓу Новак Ѓоковиќ и Давид Ферер. Вкупниот награден фонд во Пекинг е 3,944 милиони долари од кои за победникот одат 654.725 долари и 500 АТП поени а за поразениот во финалето – 295.180 долар и 300 поени.