Sunday, Jun 17, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈКошаркаМарк Гасол останува верен на Мемфис

Марк Гасол останува верен на Мемфис

Центарот на Мемфис одлучи да го продолжи својот договор за нови пет сезони со вреедност од 100 милиони долари. Иако на крајот од сезоната го доби статусот на слободен агент, понудите од други клубови не влијаеше врз неговата одлука да остане во Мемфис.

30. годишниот Шпанец изминатава сезона ја одигра беспрекорно и се покажа како еден од најдобрите центри. Во 81 натпревар имаше просек од 17,4 поени, 7,8 скокови и 3,8 асистенции по натпревар.