Wednesday, Apr 25, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈТенисКАРЛОВИЌ-НОВ КРАЛ НА АСОВИТЕ

КАРЛОВИЌ-НОВ КРАЛ НА АСОВИТЕ

Ivo Karlovic of Croatia serves the ball to Tomas Berdych of Czech Republic during their quarterfinal match at the Gerry Weber Open ATP tennis tournament in Halle, Germany, Friday, June 19, 2015. (AP Photo/Martin Meissner)

Хрватскиот тенисер Иво Карловиќ извојува победа над Томас Бердих во четвртфиналето на турнирот во Хале и притоа се запиша во страниците на тениската историја.ivo k

Тој успеа да освои дури 45 асови и со тоа постави нов рекорд на мечевите од три сета.

Претходно го делеше со овој рекорд со Австралијанецот Марк Филипусис, кој имаше 44 аса на турнир во Куала Лумпур во 1995 година. Карловиќ имаше исти бројки на турнирот во Загреб во февруари минатата година.

„Секогаш сакам кога сум најдобар во нешто, а ако се тоа асовите,  тогаш сум среќен поради тоа“,изјави 36-годишниот Хрват.