Friday, Mar 23, 2018
HomeДЕНЕШНАПолитикаДенеска ќе се протестира поради предлог законот за цензура на „бомбите“

Денеска ќе се протестира поради предлог законот за цензура на „бомбите“

Денеска во 18 часот пред Собранието на Македонија ќе се оддржи протест поради најавениот предлог-закон за забрана на објавување на т.н. опозициски бомби со кои се инкриминира власта.

СТОП ЗА ЦЕНЗУРАТА!
НЕ ГИ ДАВАМЕ БОМБИТЕ!
НЕ ЈА ДАВАМЕ ВИСТИНАТА!
СТОП ЗА ФАШИСТИЧКИ ЗАКОНИ!
НЕМА ДА ВИ ПОМИНЕ!

Причината е едноставна, имаме право на слободно информирање и изразување, а тоа право е повредно и повисоко од која било политичко-фашистичка сила претставена преку бројка на пратеници – пишува на Фејсбук страната.