Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАЕкономијаВо една недела милијардерите „осиромашени“ за вкупно 194 милијарди долари

Во една недела милијардерите „осиромашени“ за вкупно 194 милијарди долари

Падот на акциите на светските берзи како и падот на цената на нафтата ги стави во загуба првите 400 најбогати милијардери во светот за 194 милијарди долари во рок од седум дена.

Во најголема загуба е Џеф Безос, основачот на Амазон кој е „осиромашен“ за 5,9 милијарди долари, а по него се Карлос Слим со 5,7 и Бил Гејтс со 4,5 милијарди долари.