HomeДЕНЕШНАРегионСилен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

Земјотрес од 5,5 степени според Рихтер ја стресе Грција утрово. Епицентарот се наоѓа во близина на островот Крит односно на околу 30 километри југоисточно од Закрос, во длабочина од 10 километри. Сепак од грчките власти известуваат дека се уште не примиле известување за материјална штета.

Во последните неколку дена беа почувствувани поголем број земјотреси во регионот, како во Македонија, така и во Бугарија и Албанија.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com