Thursday, Jul 9, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈКошаркаШпанија ја наследи Србија на Европскиот престол!

Шпанија ја наследи Србија на Европскиот престол!

epa06050513 Players of Spain celebrate after winning the final match between Spain and France during medal ceremony at the EuroBasket Women 2017 in Prague, Czech Republic, 25 June 2017.  EPA/MARTIN DIVISEK

Национален тим на Шпанија ја освои европската титула, во финалето на Европското првенство во Чешка убедливо ја совладаа репрезентацијата на Франција со 71-55.

Ова за шпанките е трета титула европски првак, која ја наследија од Србија која пред две години беше Европски првак.

Во таборот на Шпанија нај ефикасна беше Санчо Литле со 19 поени, а ја следеше Алма Торенс со 18. Французинките беа предводени од расположената Селин Димер со 15 и Чачауан со 10 постигнати поени. Но не беше доволно да се избегне големиот пораз во финалето.