Tuesday, Apr 24, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионКурдите киднапираа тројца новинари на Анадолија

Курдите киднапираа тројца новинари на Анадолија

Kurdish People's Protection Units fighters take up positions inside a damaged building in al-Vilat al-Homor, as they monitor the movements of Islamic State fighters who are stationed in Ghwayran

Тројца репортери на турската новинаска агенција Анадолија се киднапирани од бунтовници на ПКК во округот Мерсин. Анадолија потврди дека тројца нејзини новинари се киднапирани од приапдници на ПКК.

Агенцијата соопшти дека тероритстите од ПКК држат заробени повеќе од 48 часа тројца нејзини новинари. Новинарите биле испратени минатата недела во градот Нусајбин во округот Мерсин да известуваат за случувањата во регионот, јави Анадолија.