Sunday, Jan 26, 2020
HomeДЕНЕШНАСветКим Џонг Ун се пофали со нов систем за противракетна одбрана

Ким Џонг Ун се пофали со нов систем за противракетна одбрана

North Korean leader Kim Jong Un (C) reacts as he watches a long range rocket launch in North Korea, in this photo released by Kyodo February 7, 2016.  REUTERS

Централната телевизија на Северна Кореја објави снимки од спроведено испитување на нов систем за противвоздушна одбрана. На снимката од неколку агли е прикажано истрелување на ракета од мобилни лансери. Делови од материјалот се снимени од набљудувачки пункт, каде присуствувал и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Освен кадрите со демонстрацијата на системот, севернокорејската телевизија емитуваше и критики кон планот на САД да одржат вежба во регионот на Корејскиот Полуостров со учество на два носачи на авиони – „Роналд Реган“ и „Карл Винсон“.