Tuesday, Mar 20, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионЕрдоган ја одобри владата со Курдите

Ердоган ја одобри владата со Курдите

Реџеп Таип Ердоган како претседател на Турција им го одобри мандатот на новите министри во владата во чиј состав ќе влезе и Курдската Народна демократска партија со двајца министри, Али Хајдар за европски прашања и Муслим Доган како министер за развој. Мнозинството во владата ќе го има партијата на правдата и развојот на Ердоган предводена од премиерот Давутоглу, но ќе функционира како привремена се додека не се одржат нови избори.