HomeДЕНЕШНАРепубликаДваесетина деца затруени со храна во детско одморалиште во Дојран

Дваесетина деца затруени со храна во детско одморалиште во Дојран

Во детско одморалиште во Дојран со симптоми на труење, повраќање и дијареа хоспитализирани се дваесетина деца на возраст од 7 до 14 год, соопшти Aгенцијата за храна и ветеринарство.

-„Веднаш е направен инспекциски увид од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство во конкретното одморалиште. Кујната на летувалиштето е затворена и забранета за користење. Константирани се повеќе недоследности, земени се брисеви и мостри од храна за понатамошна лабораториска анализа, наредени се мерки за дезинфекција и темелно чистење“, се наведува во соопштението на АХВ.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com