HomeДЕНЕШНАРегионАеродромите во Истанбул засолниште за илјадници заробени патници

Аеродромите во Истанбул засолниште за илјадници заробени патници

Снежната покривка што го зафати Истанбул ги блокира турските аеродроми, откажа околу 300 летови и зароби околу две илјади патници. Од аеродромите „Ататурк“ и „Сабиха Гокчен“ дел биле префрлени во хотели на компанијата „Туркиш ерлајнс“, а дел морале да останат.

Обилните врнежи од снег го окупираа градот ден пред Нова година, а утрово летовите од аеродромот „Ататурк“ морале да бидат пренасочени да слетаат на аеродроми во Анкара, Анталија и Чорлу.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com