Saturday, Jun 16, 2018
HomeДЕНЕШНАРепубликаВремето денес подобро од прогнозите – Детали за Скопје и Македонија

Времето денес подобро од прогнозите – Детали за Скопје и Македонија

sunny cloud

Во Македонија денес ќе има нешто подобро време од предвидени облаци и дожд кои не се исклучени за краот на денот. Според новите прогнози до пладне ќе биде сончево со слаб јужен ветер. Попладне облачноста ќе се зголеми, а кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи од дожд.

Во Скопје претпладне сончево со слаб јужен ветер. Попладне ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд и ретки грмежи. Повремен дожд ќе има и во текот на ноќта. Утринската температура до 11, а дневната ќе достигне до 29 степени.

На ниво на Република Македонија утринските температури ќе бидат во пораст и ќе се движат од 7°C до 17°C , а максималните дневни ќе достигнат до 22°C односно до 33°C. Сончевите зраци ќе достигнат висок УВ индекс 8. Ќе дува доумерен слаб северозападен ветер, а во западните предели ќе дува доумерен слаб западен и југозападен ветер. Во вечерните часови вечерот ќе се засилува.