HomeДЕНЕШНАРепубликаУште една неексплодирана граната пронајдена во Битолско

Уште една неексплодирана граната пронајдена во Битолско

Уште една неексплодирана артилериска граната од Прва светска војна пронајдена е вчера во нива во село Егри, Битолско.

Како што соопшти МВР, Љ.П.(49) од село Породин вчера во 08:40 часот во СВР-Битола, пријавил дека гранатата ја пронашол при обработка на земјоделско земјиште во село Егри. Од страна на Дирекцијата за заштита и спасување во 09,10 часот, гранатата била безбедно подигната.

Битолско лежи на гранати. Во изминатите месеци пријавени се голем број случаи кога граѓаните при изведување градежни работи наоѓаат неексплодирани гранати.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com