Saturday, Apr 21, 2018
HomeГИГА БАЈТСмартфонiPhone 6s влезе во производство

iPhone 6s влезе во производство

iphone 6

Apple ги активирал кинеските партнери за составување на компонентите на следните премиум смартфони iPhone 6s, iPhone 6s Plus, како и обновениот 4 инчен iPhone 6c. Според првичните информации најголем новитет ќе биде вградувањето на ForceTouch сензорот од Apple Watch за нови контроли на интерфејсот со допир на екранот.

iPhone 6 vs iPhone 6 Plus

iPhone 6s и iPhone 6s Plus ќе бидат главните ѕвезди оваа година со 4.7 и 5.5 инчни екрани кои ќе имаат подобрена резолуција од 1080p, односно 1440p за поголемиот модел, потоа ќе имаат нов А9 чипсет со 14 nm и 64 битна архитектура, а голем напредок ќе има и во камерите со 12 и 5 мегапиксели. Промоцијата на iPhone 6s и iPhone 6s Plus се очекува кон средината на септември.

Извор: telefoni.mk