Friday, May 24, 2024
HomeДЕНЕШНАПолитикаЗаконот за јазиците ќе се донесе до крајот на годинава, рече Груби

Законот за јазиците ќе се донесе до крајот на годинава, рече Груби

Седницата Комисијата за европски прашања на која ќе се разгледуваат амандманите за Предлог-законот за употреба на јазиците ќе биде закажана најверојатно на 22 ноември, на Денот на албанската азбука, изјави денеска претседателот на Комисијата и пратеник од ДУИ, Артан Груби.

Груби го поздрави денешното гласање за потребата од носење на законот за употреба на јазиците изразувајќи надеж дека расправата на Комисијата за европски прашања ќе помине во најдобар ред и дека законот ќе биде усвоен оваа година и ќе се постигне јазична еднаквост во Република Македонија помеѓу македонскиот и албанскиот јазик во сите органи на државната управа.

– Сакам да искажам разочарување од гласањето на ВМРО-ДПМНЕ во врска со потребата за усвојување на закон за јазикот, и се надевам дека пратениците на опозицијата ќе рефлектираат во меѓувреме така како што рефлектираа и граѓаните на изборите на 15 и на 29 октомври и дека ќе ја променат својата одлука во врска со ова прашање и ќе гласаат за усвојување на законот за јазиците и нема да бидат против – изјави Груби.

Опозицијата најави дека ќе поднесе многу амандмани за овој закон, но Груби, како што кажа, во моментот не ја гледа потребата ДУИ да поднесе амадмани.

– Законот за употреба на јазиците е производ на многу долги преговори помеѓу СДСМ и ДУИ и сметаме дека како политички договор би требало да помине затоа што во никој случај не се коси со Уставот на Република Македонија. Спорните прашања што ги имаше во законот веќе ги доставивме до Венецијанската комисија што се однесува до банкнотите, униформита на војската и затоа во тој поглед не гледам некоја потреба за амандманска интервенција во законот – рече Груби.

Пратеникот на ДУИ смета дека со овој закон се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор, додека за целосна еднаквост на македонскиот и албанскиот јазик е потребна уставна интервенција која што во моментов, како што кажа, „не можеме да ја реализираме“.

Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има реконструкција на Владата, Груби рече дека за тоа ќе одлучат премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети, коалициски партнери во Владата.

– Но едно нешто треба да е јасно реформите нема да бидат закочени по ниту еден основ – рече Груби.

За тоа дали ќе гласаат за кандидатите на Алијансата на Албанците, пратеникот рече дека има голема загриженост во ДУИ и кај Албанците поради неоснованите обвинувања од лидерот на оваа партија за Ахмети за настаните на 27 април. Груби кажа дека ДУИ смета дека Села треба да ги повлече или да се извини за тие обвинувања.