Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "Зоран Заев" (Page 6)

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Кочо Анѓушев и министрите Крешник Бектеши и Рената Треневска-Дескоска, вчера имале средба со премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, на која било договорено да се воведе авионска линија Скопје – Подгорица – Сараево. – Сакам да објавам дека е усогласен текст помеѓу

Read More

Владата денеска попладне испрати соопштение со појаснување и со делумна корекција на изјавата на премиерот Зоран Заев, дадена во рамките на неговото обраќање на панел-дискусијата на тема „Што научивме и како да ги применуваме најдобрите практики во Македонија и во регионот“ на Самитот „Македонија 2025“

Read More

Премиерот Зоран Заев досега не разговарал со политичките партии за евентуално влегување или излегување од Владата, како и за пополнување на испразнетите министерски, заменички и директорски места по локалните избори. Очекува тоа да се случи во наредните денови откако, како што вели, ќе слегне прашината,

Read More

Активно се бориме против корупцијата и не случајно двајца членови на Владата веќе се под истрага, изјави денеска премиерот Зоран Заев на самитот Македонија 2025. Премиерот Заев денеска рече дека сузбивањето на корупцијата е многу важно прашање за регионот и за Македонија во правец на привлекување

Read More

Ве охрабрувам да бидете гласни, слободно да се изразувате и да дејствувате во насока на заштитата на правата на граѓаните, истакна премиерот Зоран Заев, во своето обраќање по повод одбележувањето на петгодишнината од формирањето на ЛГБТИ-Центарот во Скопје. Осврнувајќи се на инцидентите и на нападите, кои

Read More

Делегација на Владата на Република Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, како и од вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, вчера со евроамбасадорот Семуел Жбогар, амбасадорот на САД, Џес Бејли, на Велика Британија, Чарлс Гарет, на Холандија, Воутер Пломп, на

Read More

По пишувањата во дел од медиумите дека екс градоначалникот на Струга е можен кандидат за прв човек во здравството, Села за Макфакс вели дека нема намера да биде министер на Заев. – Јас министер на Заев!? Па Ве молам, се сметам себеси за човек кој има

Read More

Ова е голема победа на граѓаните на Македонија и им го честитам овој голем празник на демократијата, рече лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев додавајќи дека изборите биле фер и демократски. Заев рече дека резултатот бил очекуван нив, за опозицијата, но и за граѓаните. Тој

Read More

Постојано сме работеле на демократските процеси и затоа посакуваме тие стандарди да се имплементираат и на 29 октомври, затоа што тоа е многу значајно за нашата заедничка иднина, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Тетово, каде што вечерва се одржа митинг. По митингот, Ахмети на

Read More

Владата е определена Македонија да гради добри односи со Република Косово, како и со сите соседи и со тоа активно да придонесе за иднината на целиот регион на Западен Балкан, во Европската Унија и во НАТО, истакнал премиерот Зоран Заев на средбата со шефот на

Read More