Wednesday, Sep 28, 2022
HomePosts Tagged "Зоран Заев" (Page 31)

Денес истекува рокот кој со политичкиот договор за надминување на кризата е поставен за решавање на изборните реформи, но по неколкудневното одложување на преговорите се доведува во прашање заедничката одлука на власта и опозицијата кои меѓусебно се обвинуваат дека ги рушат преговорите. Затоа се активираше

Read More

Зоран Заев лидерот на СДСМ посочи дека повеќе нема потреба да се води судската постапка за случајот „Пуч“ туку дека правните обврски треба да ги превземе новото Специјално јавно обвинителство предводено од Катица Јанева. Заев не се појави на третото рочиште со образложение дека ќе

Read More

Судот го одби барањето на Јавното обвинителство да му го одземе пасошот на Зоран Заев. Укината е и обврската за претседателот на СДСМ, Зоран Заев, секоја недела да се јавува во струмичкиот суд како четвртообвинет во случајот „Пуч“. Ново рочиште за овој предмет во кој првообвинет

Read More

Опозицијата се повеќе пристиска да се избере Специјален обвинител кој е дел од политичкиот договор од Пржино. СДСМ и нејзиниот лидер Зоран Заев очекуваат веќе наредната недела ова прашање да биде поставено на дневен ред во Собранието и да се донесат потребните законски измени кои

Read More

Опозицијата предводена од Зоран Заев продолжува да ги пласира идеите за промена на изборниот модел со воведување на една изборна единица, наспроти предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за мнозински систем каде победникот освојува се. Зоран Заев порача дека мнозинскиот систем само ќе и овозможи на власта да

Read More

Ванчо Узунов досегашниот потпретседател на СДСМ задолжен за економски прашања ќе има средба со лидерот Зоран Заев на која ќе разговараат за поднесената оставка која никако не делува добро за партијата во моменти по постигнувањето на договор со власта за предвремени избори и по објавата

Read More

Зоран Заев, лидерот на опозицијата на денешната прес конференција изјави дека преговорите ќе прекинат бидејќи не се успешни и нема надеж дека ќе се превземат институционални мерки за организирање на фер избори во демократска атмосфера. Од владеачката партија веднаш возвратија дека Заев денес само докажал

Read More

Зоран Заев на денешната прес-конференција изјави дека нема да ја почитува одлуката на судот за случајот „Пуч“. Тој истакна дека нема да се јавува секој понедленик во судот во 9 часот, како и дека нема да присуствува на закажаните рочишта. Според него поради тоа судот

Read More