Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "Зоран Божиновски"

Кривичниот суд во Скопје денес го ослободи од притвор новинарот Зоран Божиновски, мерката притвор е заменета со друга мерка на претпазливост, соопштија од Здржението на новинарите на Македонија, јавува „Нова ТВ“. „Македонија излезе од срамната листа на земји каде има новинари во затвор!“, пишува во кусата

Read More

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) инсистира новинарот Зоран Божиновски да се пушти од притвор и да му се овозможи да се брани од слобода. Од здружението порачуваат дека долгиот притвор веќе не е во функција на судскиот процес, туку се претворил во своевидна казна

Read More

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) очекува судот итно да го укине притворот на новинарот Зоран Бижиновски и да му дозволи да се брани од слобода во постапката што се води против него за злосторничко здружување, шпионажа и за уцена. Од ЗНМ денеска соопштија дека негови

Read More

Основниот суд Скопје 1- Скопје го одложи првото рочиште на кое требаше да му се суди на Зоран Божиновски бидејќи не ги добиле доказите од предметот „Шпион“ кој се уште е на јавна седница во Апелациониот суд. Судијката ги побарала доказите уште во август, но

Read More

Голем број на новинарски организации, здруженија и синдикати ќе изразат солидарност со Зоран Божиновски кој е обвинет за повеќе точки во предметот „Шпиун“ иако за него се води издвоена постапка. ЗНМ, ССНМ, МИМ и ИКС излегоа пред Кривичниот суд со цел да испратат една главна

Read More

Насер Селмани, претседателот на ЗНМ, најави дека е донесена одлука да се излезе на протест на 1 септември пред Основниот суд скопје кога ќе се одржи и првото судско рочиште против Зоран Божиновски, осомничен во случајот „Шоион“. ЗНМ ќе побара од сите новинари да дадат

Read More

Меѓународната федерација на новинари побара итно и безусловно ослободување од затвор на новинарот Зоран Божиновски. Во писмо упатено до македонскиот претседател и јавен обвинител, генералниот секретар и претседателот на федерацијата, го осудиле неговото апсење и притворање. „Апсење новинар за криминални активности без докази е неприфатливо во

Read More

Здружението на новинарите на Македонија денеска побара од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, да го повлече обвинението против новинарот Зоран Божиновски. „Четири месеци откако новинарот Зоран Божиновски е екстрадиран од Србија, како еден од осомничените од случајот „Шпион“. Тогаш кажавме дека неговото

Read More

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја поздравува одлуката на Специјалното јавно обвинителство да побара од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција да го преземе предметот на новинарот Зоран Божиновски, кој од април е во притвор поради сомнение за извршени три

Read More

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека побарало од Обвинителството за гонење на органзиран криминал и корупција да им се отстапи надлежноста над предметот против новинарот Зоран Божиновски, кој е дел од предметот „Шпион“. „Ова Јавно обвинителство денеска достави барање до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран

Read More