Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "ЗНМ"

За Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) е апсолутно неприфатлива идејата на Владата таа да ја регулира медиумската содржина, истакнал претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, на средбата со новиот генерален секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, кој е во посета на земјава, а на која учествувале

Read More

Здружението на новинари на Македонија завчера испратило претставка до Одделот за внатрешна контрола при МВР за приведувањето на новинарите Махмути и Ука, кои минатата недела беа задржани неколку часа во полициската станица „Кисела вода“, поради наводно снимање на судскиот совет за време на изрекување на

Read More

„Приведувањето на снимателот на ТВ 21 и на еден фоторепортер од Косово е срамен чин на македонската полиција“, реагираше претседателот на ЗНМ, Насер Селмани на вчерашната информација дека снимател од ТВ 21 бил приведен во полициска станица под изговор дека на судењето ги снимале судиите

Read More

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја повика Владата итно, во најкус можен рок, да обезбеди пари за намирување на долгот што Македонската „радио-телевизија“ (МРТ) го има кон Европската радиодифузна унија (ЕБУ), кој изнесува околу половина милион евра. Програмскиот совет на МРТ на вчерашната седница донесе

Read More

Здружението на новинарите на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Советот за етика во медиумите на Македонија вчера до Министерството за информатичко општество и администрација доставија забелешки за нацрт – законот за именување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски

Read More

Во среда, 23 август, новинарките Вишња Рузојчиќ од ХРТ и Александра Приморац од порталот SBplus беа физички нападнати во Славонски Брод. Според извештаите на порталот SBplus, новинарките Приморац и Рузојчиќ известувале за престрелка, која се случила претходната ноќ, во која едно лице било сериозно повредено.

Read More

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува вербалниот напад и недоличното однесување на градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков и советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Божин Јованов кон новинарската екипа на ТВ Канал ВИС од Струмица. „Колешката Стојне Митева и снимателот Кире Пиличев биле навредувани со

Read More

Зголемена безбедност на новинарите била главната тема на на денешната средба на претставниците на Здружението на новинари на Македонија со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, рекол дека институциите имаат обврска да обезбедат услови за непречена работа на новинарите и истакнал

Read More

Белгискиот експерт Питер Ванхауте во кратко интервју за Макфакс вели дека овде некои од политичарите во последните години се однесуваат како вистински деца, предизвикуваат многу штета и се однесуваат на многу неодговорен начин. „Се надевам и сигурен сум дека оваа влада ќе се обиде да испорача

Read More

Премиерот Зоран Заев и министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска со белгискиот експерт Питер Ванхауте и со претставниците на ЗНМ разговараа за состојбата во медиумите и за претстојните реформи. На средбата било заклучено дека медиумите се меѓу најважните столбови на едно демократско општество,

Read More