Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "Знаме" (Page 2)

На натпреварот кој ќе се одигра во недела на „Висенте Калдерон“ во Мадрид, забрането е каталонското знаме. Забраната доаѓа со образложение дека знамињата можат да предизвикаат насилна реакција кај противничките навивачи, иако досега, наречени „Естелада“ се присутни на секој меч на „Камп Ноу“, како и

Read More

Организаторите на „Евровизија“ ја осудија натпреварувачката на Ерменија која за време на својот настап на натпреварувањето во Стокхолм, го веела знамето на азербејџанската област Нагорно-Карабах. Пејачката на Ерменија Ивета Мукучјан го веела ова знаме за време на синоќашната квалификациона вечер. Областа Нагорно-Карабах, најмногу населена од

Read More

Министерството а внатрешни работи на Косово прати протестна нота до Црна Гора поради палењето на косовското и на албанското знаме во Подгорица, што се случи во четвртокот. Министерството бара сторителите на тоа кривично дело да се најдат и да се казнат. Шефот на косовската дипломатија, Петрит

Read More

Босанската Државна агенција за истрага и заштита (СИПА) денеска уапси три лица, кај кои беше пронајдено оружје и знаме на „Исламска држава”, јави Танјуг. Во три објекти беше извршен претрес со цел да се пронајдат и одземат предмети кои можат да послужат како доказ во

Read More

Знамето на НАТО гореше во Црна Гора. Непознати сторители синоќа го запалиле знамето на НАТО поставено на влезот во Цетиње, јави радио телевизија Црна Гора. Тоа беше поставено покрај црногорското и знамето на Европска унија. Претседателот на Движењето за неутралност, Марко Милачиќ, на „Фејсбук“ напиша дека

Read More

Знамињата на САД и на Турција беа запалени синоќа во центарот на грчката престолнина Атина, на митингот организиран од леви организации поради турското соборување на рускиот авион во вторникот во Сирија. Стотина луѓе се собраа на централниот атински плоштад „Синтагма“ и покрај зградата на грчкиот

Read More

Запрепастен патник од Хрватска кој патувал во Босна и Херцеговина ја направил фотографијата од својот автомобил. Минувајќи низ центарот на Тузла, го видел црното знаме на ИСИЛ како се вее и веднаш го сликал со својот телефон од прозорецот на автомобилот. Потоа сликата ја испратил на

Read More

Шешељ повторно ја запали шаховницата. Околу 300 поддржувачи на Српската радикална партија протестирале синоќа пред хрватската амбасада во Белград поради годишнината на Олуја, а Војислав Шешељ го запалил хрватското знаме. Лидерот на српските радикали порачал дека веќе 20 години со Србија владеат „ненародни режими“ кои,

Read More

Грците се лутат на секој кој ќе покаже симбол кој наликува на македонскиот. Долгата рака на пропагандата на Скопје стигна и во детска емисија од Канада, коментираат грчките медиуми. Се работи за детска емисија која вчера е емитувана на вториот канал на националата телевизија ЕРТ.

Read More

САД и Куба официјално ги продолжуваат меѓусебните дипломатски односи кои беа прекинати пред 54 години. Денска во 14 и30. по Гринич кубанскиот министер за надворешни работи Бруно Родригес ќе присуствува на свечена церемонија за поставување на кубанското знаме во Вашингтон. Во склоп на активностите по

Read More