Friday, Sep 24, 2021
HomePosts Tagged "Знаме"

Партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) остро реагира на поставувањето знаме на друга држава во кабинетот на претседателот на Собранието. Собранието е симбол за парламентарната демократија на Република Македонија како држава, а функцијата претседател на Собранието е втора највисока функција по значење, соопшти ДОМ. „Знамето е

Read More

Навивачи на фудбалскиот тим Шкупи од Чаир најверојатно стојат зад летањето на дронот на кој е закачено знамето со карта на Голема Албанија. Денес дронот со Голема Албанија прелета и во Чаир каде се играше натпревар со Вардар во Првата македонска фудбалска лига, па се очекува

Read More

Поранешниот премиер и шеф на шведската дипломатија, Карл Билт, кој денеска има серија средби со политички лидери во Македонија, веројатно ненамерно, сакајќи да твитне фотографија дека пристигнал во штабот на ДУИ во Мала Речица во Тетово, илустрираше каде ДУИ го држи македонското знаме. На подиумот кој

Read More

Градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски го осуди однесувањето на луѓето кои го тргнале државното знаме од јарболот во центарот на градот и и на негово место поставиле знаме на туѓа држава. Тој смета дека се работи за изолиран инцидент, кој нема да влијае врз меѓуетничките

Read More

Во 16,00 ч. на Плоштадот во Куманово 2 лица од јарболот го симнале на подолна зона македонското знаме, а на горната зона ставиле албанско знаме. Од страна на полициски службеници од СВР-Куманово приведени се лицата при што е констатирано дека се работи за Л.С. (2000)

Read More

Возачот на турскиот амбасадор О.С. вчера попладне бил истепан пред Министерството за култура поради турското знаменце на службениот „мерцедедес“ на турската амбасада во Скопје, потврди МВР. Возачот пријавил во полиција дека вчера околу 16.15 часот додека бил паркиран со службеното возило пред Министерството за култура, непознато

Read More

Еден од креаторите на „Еднооки“, Борис Дамовски, инспирацијата за својот хумор очигледно ја наоѓа во настаните кои можеа да имаат далеку посериозни последици. Имено, во последната епизода на сатиричната анимирана серија, претставен е нападот со јарбол од знаме врз новинарот на Телевизија 24, Христијан Баневски,

Read More

Две осомничени лица се приведени за палење на српското знаме во Книн на прославата на 21-годишнината од операцијата „Олуја“, пренесува Н1. Полицијата соопштила дека се работи за лица кои биле во алкохолизирана состојба. Во попладневните часови на интернет беше објавена снимка на која се гледа

Read More

Македонската олимписка делегација во која има шестмина спортисти ја предводеше младата пливачка Анастасија Богдановски, заедно со пливачот Марко Блажевски , џудистката Катерина Николоска, стрелачката Нина Балабан и атлетичарите Дрита Исљами и Ристе Пандев кои ќе ги бранат боите на Македонија во Рио. Спортистите беа придружувани од

Read More

Српското знаме беше запалено денеска во Хрватска, каде се славеше воената акција „Бура“ во која од таа земја беа протерани повеќе од 250.000 Срби. Откако припадниците на Деветата воена HOS утринава пред очите на полицијата го величеа злосторничиот усташки режим во попладневните часови продолжија со

Read More