Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "зима"

Исланд е островска држава во северниот дел на Атлантскиот Океан, воедно и најсеверната точка во Европа. Се наоѓа помеѓу Гренланд, Норвешка и Британските острови, а вкупната површина на земјата изнесува 102.819 км. Кон убавината на Исланд допринесуваат и многубројните гејзери и неколкуте активни вулкани кои се

Read More

Сите палми засадени низ Македонија, без исклучок, се исушија, пишува АКО.мк. Палмите, проект на ВМРО ДПМНЕ платени со пари од државниот буџет, не ја преживееја оваа зима. Екстремно ниските температури го направија своето, а не помогнаа ниту ,,облекувањето“, ниту затоплувањето под најлони преку зима, ниту

Read More

Македонија бела "Баба Мразица", најавениот прв вистински снег навистина пристигна и во нашата Република. Освен што предизвика среќа, истиот навестува и да се внимава при патување на планинските превои Стража и Маврово. Тие превентивно се забранети за тешките товарни возила, а на патниот правец Тетово-Попова

Read More

Еден ден пред започнување на викендот добиваме извештаи за стабилно и сончево време со утрински температури кои ќе се движат од -4, додека пак во текот на денот на ниво на република средната измерена температура ќе изнесува 7 степени. Се предвидува и мала облачност попладне

Read More

Балканските држави во изминативе 12 часа осамнаа оковани од снег, кој поради силниот ветер формира наноси, на приморските области паѓаше дожд, а сите главни сообраќајници се проодни, иако сообраќајот се одвива успорено. Надлежните власти им советуваат на возачите во Србија да не тргнуваат на пат без

Read More

Првиот неработен ден од оваа седмица Македонија ќе ја дочека во ниски, но пријатни зимски услови, со мала замагледност во утринските часови низ повеќе котлини. Максималната температура на ниво на републиката ќе се движи во просек од 5°C, додека пак, минималната температура од 0°C. Синпотичарите

Read More

Продолжените сончеви есенски денови придонесоа да подзаборавиме на студената зима и на возењето на нашите автомобили во зимски услови. Но, зимата е на прагот, а РСБСП се потруди да даде неколку корисни совети за возење во зимски услови на патиштата: ​ ​ Зимски гуми – во овие

Read More

По натпросечното топло време за месец Ноември на Балканот, во Хрватска, Србија, Словенија и Босна и Херцеговина викендот значително се намалија температурите и падна првиот снег. Температурите на воздухот во Хрватска се движеа од 2 до 7, а снег падна на Сљеме, во Горски Котар, како

Read More