Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "Зијадин Села"

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села попладнево по состанокот на Централното собрание на партијата што се одржа во Гостивар, изјави дека нема да ја напуштат владината коалиција. Тој изрази верување дека со премиерот Зоран Заев повторно ќе се сретнат околу условите за нивното останување

Read More

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села по средбата со премиерот Зоран Заев кажа дека не сака да се откаже од Министерството за здравство. Остануваме на ставот дека нема да прифатиме позиции кои се токмат преку ноќ и со кои се омаловажува Алијансата за Албанците. Јас

Read More

Судија на претходна постапка му одреди 30 дена притвор на полицаецот Абдулфетах Алими. Тој е обвинет за непостапување во службата како член на обезбедувањето на Собранието, за време на крвавиот упад во законодавниот дом. Според обвинението, Алими ги дал клучевите од собраниските врати. Алими долго време

Read More

Алијансата за Албанците останува во владината коалиција и ќе ги задржи своите претходни позиции. Ова е договоренo на вчерашната на средба на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села. Од Алијанса за Албанците наведуваат дека средбата била конструктивна

Read More

Алијансата за Албанците останува во владината коалиција, а за новиот министер за здравство ќе одлучуваат органите на партијата, изјави лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во емисијата „Патот кон“ на телевизијата „Алсат-М“. – Ќе поставиме човек кој ќе ни го обели образот како што беше

Read More

Премиерот Зоран Заев досега не разговарал со политичките партии за евентуално влегување или излегување од Владата, како и за пополнување на испразнетите министерски, заменички и директорски места по локалните избори. Очекува тоа да се случи во наредните денови откако, како што вели, ќе слегне прашината,

Read More

По пишувањата во дел од медиумите дека екс градоначалникот на Струга е можен кандидат за прв човек во здравството, Села за Макфакс вели дека нема намера да биде министер на Заев. – Јас министер на Заев!? Па Ве молам, се сметам себеси за човек кој има

Read More

Лидерот на Алијансата за Албанците нема да се повлече од претседателското место во партијата, иако загуби на изборите за градоначалник на Струга, јавува „Алмакос“. Села е убеден дека ако СДСМ и ДУИ се тркаат заедно на евентуални предвремени парламентарни избори, сигурно ќе доживеат пораз, особено

Read More

Кандидатот за градоначалник на општина Струга од Алијансата на Албанците, Зијадин Села, обвини дека овие избори биле криминални и дека на повеќе места во Струга имало закани, уцени и купување гласови, кои се случувале на скриени локации кои функционирале како партиски штабови. Тој ги повика институциите

Read More

Алијанса за Албанците не излегува од Владата, изјави лидерот на партијата, Зијадин Села, во интервју во емисијата „Топ-тема на ваша страна“ на „Телма“. Информациите дека партијата наводно ја напушта владината коалиција, тој ги нарече шпекулација и политички маркетинг на ДУИ за да се исплашат гласачите. –

Read More