Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "жртви"

Лондонската полиција соопшти дека постои можност никогаш дда не се идентификуваат сите жртви на големиот пожар кој го зафати облакодерот во Лондон, јави „Би-би-си“. Службите за итни случаи веќе трет ден на терен се во потрага по телата на настраданите кои изгореа во зградата „Гренфел“. Досега официјално

Read More

Бел супрематист изврши напад од исламофобија во Портланд. Тој напрво вербално малтретирал девојки кои биле муслиманки и извикувал навредливе пораки за Исламот. Двајца мажи се избодени до смрт додека се обидувале да заштитат две муслиманки од напаѓачот, кој ги малтретирал во возот во Портланд, соопшти

Read More

Британската полиција соопшти дека бројот на фудбалски клубови опфатени со скандалот поврзан со сексуално злоставување на деца порасна на 311, од 252 осомничени и 560 потенцијални жртви. Националниот совет на шефови на полицијата соопшти дека 96 отсто од жртвите се од машки пол, на возраст

Read More

Властите во Санкт Петербург открија дека бројот на загинати лица во терористичкиот напад во метрото е зголемен на 14 луѓе откако е утврдено дека три лица починале бидејќи им подлегнале на повредите додека добивале медицински третман. Во болниците во Санкт Петербург се лекуваат уште 49 лица

Read More

Србија ја одбележа 18-годишнината од НАТО бомбардирањето на Југославија, со свечена комеморација одржана во Грделичка клисура, местото на кое во 1999 година, авиони на Алијансата нападнаа патнички воз. Официјалните претставници на Косово, пак, изразија благодарност за воената интервенција - пренесува BalkanInsight. Неколку стотици граѓани на Србија,

Read More

Во Париз денеска се одржува Ден на сеќавање на сите жртви од терористичките напади во момент додека во Франција се уште на сила е вонредна состојба, јави дописникот на МИА од Париз. За време на церемонијата ќе бидат прочитани имињата на сите загинати во нападите

Read More

Локалниот совет на Аматриче, италијанското гратче кое беше најтешко погодено од неодамнешниот катастрофален земјотрес во централна Италија, ќе го тужи францускиот сатиричен весник Шарли Ебдо, пренесува Си-ен-ен. По земјотресот, во кој загинаа 295 лица, „Шарли Ебдо” објави карикатура со насликано „италијанско мени” – окрвавен маж и

Read More

Нова авионска несреќа во САД каде при директен судар на два мали патнички авиони загинаа три лица. Авионската несреќа се случила во сојузната држава Џорџија над аеродромот, потврдува Федерална администрација за авијација и најави истрага за причините за сударот. Сударот, како што наведоа претставниците од ФАА, се

Read More

Во вчерашната авионска несреќа на малиот патнички авион „Пајпер“ загинати се сите од кои пет мажи и една жена. Остатоците од авионот беа пронајдени кај велешкото село Кожле, а од МВР потврдуваат дека авионот требало да слета во Скопје патувајќи од Приштина. Италијанските и косовските медиуми

Read More

Нема преживеани во авионската несреќа која вчера се случи во селото Кожле - потврди МВР. Според косовските портали се работи за двајца косовски бизнисмени Висар Бегај (на фотографијата) и неговиот брат Ф. Бегај. Останатите загинати се италијански државјани. Покрај браќата Бегај од Косово, во несреќата

Read More