Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "жртва"

Најмалку еден човек загина во несреќа што се случи во Словачка, а која е настаната поради поплавите во земјата. Инцидентот се случил во селото Оходница во северниот дел на земјата. Уште еден човек е повреден, но без опасност за животот. Двајцата патници биле со автомобил,

Read More

Една жена им подлегна на повредите здобиени во нападот пред британскиот Парламент, кој полицијата го оквалификува како терористички чин. – Го разгледуваме настанот пред Вестминистер како терористички напад се додека не се докаже спротивното, се наведува на интернет страницата на британската полиција. Лидерот на Домот на општините

Read More

Решма Куреши е деветнаесетгодишна девојка од Индија која прежива напад со киселина, по што лицето трајно и е оштетено. Оваа силна девојка одлучи нејзиниот живот да го посвети на мисијата за охрабрување на други девојки и жени да продолжат со нивните животи дури и по

Read More

Почина 88-годишен жител на Сингелиќ како последица на тешка инфекција на белите дробови откако бил пронајден во дворот речиси мртов по големото невреме што го погоди овој дел од скопскиот реон на 6 август. Покуќнината на семејството Амети е целосно уништена, а во куќата се

Read More

Билансот на жртви се зголеми на 22 откако е пронајдено телото на уште едно дванаесет годишно дете кое починало во страшните поплави, додека едно шеснаесет месечно бебе е пријавено за исчезнато, соопштија од МВР. „Вчера околу 17:00 часот лицето И.Г. од Стајковци пријави дека на 06.08 околу

Read More

При воздушни напади на сириски и руски авиони погодени четири болници во сириската покраина Алепо, објави Сириската опсерваторија за човекови права. Здржението на независни лекари (ИДА) соопшти дека во синоќешните воздушни напади загинало едно бебе. Во Алепо има четири болници, а три се во делот

Read More

Teslа Motors објави дека во сообраќајната несреќа од мај 2016, во која загина возач, докажано e дека го користел автопилотот за асистирање при возењето, но тој не му дал навремено предупредување. Автомобилот Model S удрил во камион со приколка, кој вртел кон лево на автопат во

Read More

46-годишниот охриѓанец Н.С. го загуби животот во сообраќајна несреќа која утрово, околу 5 часот се случила на патниот правец Битола-Ресен. Според првичните информации, охриѓанецот од засега непознати причини ја изгубил контролата над возилото кое удрило во карпа.

Read More

Едно лице го загуби животот, а четири се тешко повредени во сообраќајна незгода што се случи синоќа, околу еден часот по полноќ, на улицата „Трета македонска ударна бригада“, во Куманово. До несреќата дошло откако Р. П. (1975), со автомобил „субару“, излетал од патот и удрил во

Read More

Едно лице загина во сообраќајна несреќа која се случила вчера во 6.20 часот кај клучката Хиподром на автопатот Скопје - Куманово. До несреќата дошло кога се судриле  патничко моторно возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски таблички, управувано од граѓанин на Скопје и патничко моторно возило

Read More