Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "живот"

Мојата генерација е генерацијата која се роди во годината во која се „роди“ и самостојна, независна и суверена Република Македонија. Мојата генерација е генерацијата која детството го помина во периодот на транзицијата. Ова е генерацијата која се роди за време на воспоставувањето и градењето на еден

Read More

Трошоците за живот и цените во малопродажбата во октомври годинава се зголемиле за 0,3 отсто во однос на претходниот месец, се вели во соопштението на Државниот завод за статистика (ДЗС). Голем пораст на цените има во категоријата прехранбени производи, односно забележано е поскапување на оризот за

Read More

Две момчиња од Куманово и Липково тешко се повредени откако се качиле на вагон на железничката станица во Куманово да направат селфи. Несреќата се случила завчера во 23 часот, кога малолетниците на возраст од 16 и 17 години, одлучиле да се сликаат на вагон-контејнер на товарен

Read More

Мариналеда е град во Андалузија, на југот од Шпанија, каде на површина од 25 километри квадратни живеат околу 2.700 жители. Ова мало градче се смета за социјалистичка утопија. Жителите на Мариналеда не се плашат да ги изразат своите политички уверувања. Таму, на пример, наместо светкави реклами

Read More

Младо момче вчера го загуби животот во Мостар. Дваесет и пет годишното момче од Зеница скокнало од Стариот мост и повеќе не се појавило од водите на Неретва. Момчето во друштво на две сестри стигнало во посета на Мостар. Додека биле на Стариот мост, момчето изразило

Read More

Актерот Мич Мезаро, кој го толкуваше ликот на Алф во истоименит хит на серијата од 80-тите години на минатиот век, се наоѓа во кома и се бори за живот. Актерот, кој е висок само 84 сантиметри, бил пронајден во несвест во бањата во неговиот дом од

Read More

Официјално тројца полицајци се повредени откако биле нападнати од Тетовец додека се обидувале да го приведат неговиот син. Кога човекот видел дека полицајците се дојдени по неговиот син, земал метална шипка и почнал да ги удира. Се претпоставува дека уште неколку лица се вклучике во

Read More

Тешка сообраќајна несреќа попладнево се случи на патот кон охридските плажи. Една жена во моментов се бори за својот живот. Првичните информации се дека жената која била возач, настрадала откако ја изгубила контролата врз воланот. Автомобилот излетал и удрил дирекно во карпите над Хидробиолошкиот завод. Медицинското

Read More