Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "Жерновски"

„Вчера, Град Скопје и ВМРО-ДПМНЕ повторно се обидоа да ги кршат законите и да ги манипулираат граѓаните, кои мора да ја знаат вистината за улицата која Град Скопје сака да ја прави на кејот на Вардар и чија е одговорноста за оваа незаконска одлука. Во

Read More

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски два часа даваше исказ во Специјалното јавно обвинителство за мегапроектот „Скопје 2014“. - Уште кога дојдов на функцијата ветив дека ќе се истражи сè за овој случај. И тогаш, но и денеска сметам дека граѓаните имаат право да ја знаат вистината

Read More

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска ја прими неговата екселенција, Амбасадорот на Н.Р. Кина, Вен Женшун. „На средбата се разменети ставови за актуелниот политички момент во Република Македонија, за предвремените парламентарни избори и за вчерашните преговори на политичките партии со посредство на меѓународната заедница. На

Read More

Продолжуваат казните поради бучава на кафулињата во општината Центар. Како што велат од општината со која раководи Жерновски, по бројните пријави на граѓаните за надминување на дозволената граница на гласност ма музиката, Општината постапила во поголемиот број пријави каде бил утврден прекршок. „Општина Центар, по барање

Read More

Градоначалникот на Централното градско подрачје, воедно и местото кое секогаш е во центарот на главните случувања поврзани со новогодишната ноќ во Скопје, вчера на својот профил на социјалните мрежи објави фотографии со кои ја покажа вистинската центарска новогодишна магија која секојдневно ќе не расположува и

Read More

Како одговор на сечата на 47 дрвја во универзитетскиот кампус на УКИМ, градоначалникот на Центар Андреј Жерновски заедно со општинските власти одлучиле да засадат 90 нови дрвја, соопшти Тој на неговиот профил на социјалните мрежи. Жерновски упати остри критики кон власта поради сечата на дрвјата и

Read More

Центарскиот Градоначалник, Жерновски, во текот на вчерашниот дел остварил средба со заменик-градоначалникот на Париз, Кристоф Најдовски, инаку французин со македонско потекло, во француската престолнина. Теми на разговор биле актуелните проблеми кои ги имаат граѓаните на Париз и Скопје, особено во сферата на заштитата на природната околина.

Read More

Надлежните служби во општината Центар во текот на вчерашниот ден започнаа да го расчистуваат теренот во Капиштец на кој е предвидено да никне новото основно училиште што ќе го гради општината на чело со градоначалникот Жерновски. Предвидено е да бидат урнати 17 бараки до крајот

Read More

Во просториите на о.Центар се одржа несекојдневна средба. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски и директорите на јавните градски претпријатија одржаа средба со претставници на урбаните и на месните заедници од општина Центар, во рамки на тринаесеттиот циклус посети

Read More

Вработените наставници од основното училиште „11 Октомври“ во скопската пштина Центар од денеска ќе штрајкуваат, наставниците ќе ги примаат децата, но нема да држат настава. Оваа одлука ја соопштија преку писмо до јавноста. Веќе неколку месеци училиштето е дел од политичките препукувања на релација општина Центар

Read More