Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "жени"

Поранешната пратеничка од СДСМ, Солза Грчева, која влезе во конфликт со партијата откако не го почитуваше партискиот став за бојкот на парламентот по парламентарните избори во 2014 година, најавува формирање на нов политички субјект на политичката сцена. -Спремаме нов проект на политичката сцена. Дали ќе биде

Read More

Каде се жените меѓу новите функционери? Ова е прашањето кое вчера и денеска го поставува јавноста на социјалните мрежи откако беше објавена одлуката на Владата за именување функционери и директори на органи, државни управи и казнено поправни установи што се во надлежност на владата, пишува

Read More

Scout Larson е прекрасно 3 годишно девојче што се огледува на нејзината баба Diane Willoughby, која таа ја нарекува Nonnie. Кога Nonnie се разболела од рак малата Scout била многу збунета и не можела да ја сфати положбата во која се наоѓала нејзината баба, па така

Read More

Никола Тесла е познат по својата гнијалност и неговите неверојатни откритија со полето на науката, но за него постојат многу факти што не ги знаете, какона пример  неговото мислење во врска со жените и одговорот на прашањето зошто тој никогаш не се оженил. Во едно интервју

Read More

Шест жени од редакцијата на сајтот BuzzFeed  позираат во костими за капење на “Victoria's Secret”, за да покажат како овие модели на костими за капење им стојат на обичните жени. Овие храбри жени ја рекреирале фотосесијата на “ангелите” на плажа во Малибу со цел како што велат

Read More

Погледнете како изгледале овие прекрасни жени кога се сликале за насловна страна на „Плејбој“  пред триесет години и како изгледаат денеска. Тие решиле да ги реконструираат своите насловни фотографии со цел да докажат дека убавината на познава години и дека „староста “ не е синоним за неатрактивност.

Read More

По околу 1.000 лица годишно во изминатите три години се јавиле на СОС Линијата 15-315 да пријават семејно насилство. Во текот на минатата година 51 процент од нив пријавиле психичко насилство, 22 физичко, 23 економско и 24 проценти сексуално насилство. Според податоците на Кризниот центар „Надеж“

Read More

Во Општина Дебар со околу 20.000 жители има само еден гинеколог, а ситуацијата е уште поалармантна затоа што дебарското гинеколошко одделение каде работи овој гинеколог, ги покрива и двете соседни општини Река и Центар Жупа. Поради тоа, многу често дебарки за породување се препраќаат во Струга,

Read More

Шведската Влада работи на изработка на закон со кој би можело да се наложат парични казни за фирмите во кои најмалку 40 отсто од местата во управните одбори не ги заземаат жени. „Немате 40 отсто жени во УО на компанијата? Казна од 520.000 евра“. Ова

Read More