Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "Жан Клод Јункер"

Многу сме задоволни со досегашната работа на премиерот Зоран Заев и иако ова е наша прва средба, знам дека ова е почеток на едно добро пријателство, изјави вчера во Брисел претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев и со

Read More

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на 5-ти и 6-ти декември (вторник и среда) ќе престојува во дводневна посета на Брисел, при што ќе учествува на повеќе настани и ќе оствари средби со високи претставници на европските институции. Во рамки на посетата, претседателот на

Read More

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер посочува дека Европа никогаш нема да биде една држава, како што многумина погрешно ја замислуваат унијата. На прашањето како гледа на иднината на Заедницата, луксембуршкиот политичар истакна дека таа ќе остане разновидна и шарена во културна смисла. „Никогаш не сум бил

Read More

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер во интервју за „Фајненшл Тајмс“ предупредува дека анти-ЕУ ставовите на претседателот на САД можат да предизвикаат војна на Балканот. Јункер му испрати отворено предупредување на американскиот претседател Доналд Трамп да престане да ги охрабрува земјите од ЕУ да го следат

Read More

Европската Унија по изгласувањето на Брегзит од Велика Британија ќе направи напор сите земји членки да го воведат еврото како своја валута со што ќе се зацврсти монетарната политика, а предлогот е на Жан Клод Јункер. Бугарија, Данска, Полска, Романија, Унгарија, Хрватска, Чешка и Шведска

Read More

Европската унија бара модалитети како да се справи со бегалската криза и приемот на стотина илјади мигранти кои итаат кон западноевропските земји. Еден од чекорите на новиот самит на ЕУ за бегалската криза е да се распоредат припадниците на пограничната служба Фронтекс на јужната граница

Read More