Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "земјотреси"

Во врска со земјотресот во кој се случи во Република Турција и Грција Министерството за надворешни работи информира дека е во постојана комуникација со Амбасадата на Република Македонија во Анкара и Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина. Согласно официјалните информации од надлежните турските

Read More

Серија земјотреси синоќа се регистрирани во Охридскиот Регион. Првиот земјотрес, со интензитет од 3 степени според Рихтеровата скала, според информациите од Европскиот медитерански сеизмолошки центар, е регистриран во 2:37 часот. Епицентарот бил на 8 километри источно од Охрид, на длабочина од 5 километри. Речиси два часа

Read More

Утринава серија на посилни земјотреси се регистрирани на територијата на Европа и Балканот. Пред пет минути земјотрес од 4 степени е почувствуван во Измир, Турција. Земјотреси со помал интензитет се почувствувани и во други делови од Турција, а се тресе и Италија. Се стресе

Read More

Денеска жителите на Скопје и околните градови се во паника од неколкуте земјотреси кои ја погодија нашата земја. Земјотресот кој се случи околу 15 часот со јачина од 5,2 степени по Рихтер е најсилниот земјотрес во светот во последните 48 часа. Постојат неколку интернет страници

Read More