Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "Зеленило"

Акцијата да не остане ниту едно дрво во центарот на Скопје продолжува, пишува „А1он“. Повеќе го нема зеленилото и дрвјата пред ГТЦ кои со години беа тука. Не е јасно која е причината за овој потег на просторот кој е во надлежност на Град Скопје. Досега

Read More

Утрово градежна механизација се упатила кон паркот во населбата Тафталиџа каде треба да никне нова зграда, но група на граѓани веднаш се организирала и ги блокирала по што се насобраа новинарски екипи и полиција. Градежните работници мораа да се повлечат со што паркот е привремено

Read More

Фотографии направени од сервисот Google maps покажуваат како се уништуваше Скопје и зеленилото во него во изминатите 10 години. Еден твитерџија (@forty_tw0) направил споредба на фотографии направени во 2005 и во 2016 година. Погледнете колку се намалени зелените површини.

Read More

Граѓани протестираа против урбанистичките планови за Тафталиџе и Карпош 3. Под мотото „Да го спасиме Карпош. Излези и спротивстави се на дебармаализацијата на Карпош“ група граѓани во 12 часот се собраа на раскрсницата кај „Сити мол“ и го блокираа булеварот „Партизански одреди“. Според нив протестот е

Read More

Како ли му успеа. Еден таксист успеал да се качи на зелената површина на средината од булеварот која ги дели двете улици. Денеска во Аеродром во близина на Капитол Мол имавме можност да видиме многу чудна и неразбирлива глетка. Немало никакви траги на кочење, ниту

Read More

Како одговор на сечата на 47 дрвја во универзитетскиот кампус на УКИМ, градоначалникот на Центар Андреј Жерновски заедно со општинските власти одлучиле да засадат 90 нови дрвја, соопшти Тој на неговиот профил на социјалните мрежи. Жерновски упати остри критики кон власта поради сечата на дрвјата и

Read More

Денеска е сабота, прв ден од викендот, прв ден кога работната класа во Македонија одмара од неделните работни обврски. Но, овој ден не е за одмор, вработените треба да си ја одработат средата која беше прогласена за неработен ден, поради акцијата „Ден на дрвото“. Во гореспоменатата

Read More

Центарскиот Градоначалник, Жерновски, во текот на вчерашниот дел остварил средба со заменик-градоначалникот на Париз, Кристоф Најдовски, инаку французин со македонско потекло, во француската престолнина. Теми на разговор биле актуелните проблеми кои ги имаат граѓаните на Париз и Скопје, особено во сферата на заштитата на природната околина.

Read More