Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "здравство"

Сините картони за лекување повторно се враќаат во употреба откако им истече рокот на здравствените електронски картички кои што беа издадени во 2011 и 2012 година, а имаа рок на траење од 5 години. Во моментов, се’ уште нема фирма која ќе ги печати новите картички,

Read More

По назначување на тројцата митаџии и криминалци за директори на скопските клиники, Јане Митковски, Дејан Докиќ и Иван Барбов, кои ја скандализираа македонската јавност, министерот за здравство, Арбен Таравари, ги назначи ќерката и зетот на Стојмир Петров, сопственик на веледрогеријата „Елбојор“, за директори во две

Read More

Резултатите од анализите за утврдување на причината за смртта на двете лица од гостиварското село Симница кои починаа на Клиниката за инфективни болести откако биле донесени во тешка здравствена состојба, покажале дека тие биле позитивни на Хантан вирус, кој не се пренесува од човек на

Read More

Министерот за здравство Арбен Таравари најави дека уште од следната недела ќе има новитети во системот Мој термин- Новороденчињата ќе бидат заведени во матичната книга на родени уште истиот ден на раѓање, и ќе добијат Извод, како и календар на вакцини со препораки за мајката

Read More

Одделот за здравство на Движењето за реформи ДПА вели дека Владата во заминување, преполна со коруптивни афери, идеатор и реализатор на разнебитувањето и деградацијата на јавното здравство, се појавува во јавноста со „добра вест”, изградбата на новиот Клинички Центар во Скопје, јавува „Плус инфо“. „Пратеникот во

Read More

Април е. За многумина период од годината кога заедно со природата како да се будат и луѓето, уморни од студентата зима. Но, за средовечната медицинска сестра Хава Саит Неџип, како да доаѓаат потешки времиња. Toкму овој период за неа, како и за неколкумина други нејзини

Read More

„ВМРО-ДПМНЕ не смее и понатаму да биде кочничар на реформите во здравството на штета на здравјето на македонските граѓани“, се вели во соопштението на Либерално-демократската партија (ЛДП). Оттаму додаваат дека секојдневните недостатоци на лекови, медицински помагала во болниците и реагенси во лабораториите се рефлектираат на најсуштествените

Read More

СДСМ повторно побара  деблокада на институциите за понатаму да веќе да не се загрозува здравјето на граѓаните, особено за достапноста на аптеките во текот на целиот месец за болните лица да не остануваат без својата терапија. - Знаат граѓаните дека одговорот што го добиваат во аптеките по

Read More

Јавното здравство во Македонија е сериозно напреднато и ако се спореди со здравството на околните земји и ако за тоа се користат јавно достапни податоци од релевантни рангирања ќе се види дека македонското здравство е едно од најдобро рангираните здравствени системи во регионот, оцени вицепремиерот

Read More

Македонија е втора во Европа по смртност на новороденчиња, а трета во Европа по најлоша стапка на преживување на болните од рак. Македонија е претпоследна земја во Европа по лоши здравствени резултати, а економската ситуација ги турка граѓаните во депресија. Потребни се сериозни политики во

Read More