Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "затвор"

Фадил Арслани, осуден на 11 ипол години затвор во случајот „Чекан“ вчера бил пуштен од затвор поради лекување. Од Затворската управа за „Алсат-М“ ја потврдиле информацијата дека за Арслани е прекинато издржувањето на казната поради неговата здравствена состојба. По добивањето на потребниот третман, што, според информациите

Read More

Станислава Чочоровска, по десет години зад решетки, излезе од затворот „Идризово“. Таа доби прекин на казната заради лекување. Оваа информација официјално за „Фокус“ ја потврди и директорот на затворот Керим Мамути. Чочоровска во 2007 година, заедно со Алија Азировиќ, возачот на камион во кој се превезуваа

Read More

Поранешниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујовски, кој беше во бегство, доби една и пол година затворска казна за незаконското палење на илјадници списи во случајот „Тврдина 2“ на СЈО. Другите шест обвинети, вработени во УБК, добија условни казни за фалсификување службена исправа. На

Read More

купно 20 години казна затвор за обвинетите во грабежот на НЛБ банка. Првообвинетиот во случајот, Бобан Смилевски доби 9 години и 2 месеци затвор за кривичните дела затајување и тешка кражба. На Смилевски исто така му е забрането да го оттуѓува станот од 55 квадрати

Read More

Комитетот за спречување тортура и нечовечко или понижувачко постапување или казнување на Советот на Европа во извештајот објавен денеска во Стразбур, изразува критики за начинот на кој се третираат затворениците и за затворските услови во КПД Идризово, кој прифаќа 60 отсто од затворените лица во

Read More

Насилникот од крвавиот 27 април, Игор Југ е оденсен во истражниот затвор во Шуто Оризари. Го одлежува веќе изречениот притвор од осум дена кој судот му го одреди пред четири месеци. Игор Југ беше дел од толпата која насилно влезе во Парламентот и физички се

Read More

Ми одредија притвор од 30 дена и мислевме дека ќе заврши лудилото, но следуваше и уште еден, па уште еден притвор. Толку беше страшно тоа што се случи што бевме среќни што сме живи. Правда мора да има и да се истера до крај! Ова се

Read More

Велија Рамковски планира да ја обновува А1 телевизија, 51 отсто од сопствеништвото ќе даде на новинарите и борците против режимот. Велија Рамковски, сопственикот на првата приватна телевизија А1, која беше затворена, а тој и неговите најблиски соработници добија долгогодишни затворски казни, најавува дека планира повторно да

Read More

Велија Рамковски, бизнисмен и сопственик на некогашната телевизија „А1“ и весниците „Шпиц“, „Време“ и Коха е Ре“, како и на неколку други фирми и бизниси, денеска излезе од затворот „Идризово“, објави на Фејсбук неговата ќерка Лејла. Рамковски сепак, по неколку месеци ќе мора да се врати

Read More

Две вооружени маскирани лица синоќа нешто по 21 часот пукале во воздух и се обиделе да влезат во женскиот дел во затворот во Идризово. Информацијата за МКД.мк ја потврди и директорот на затворот, Ќерим Махмути. Директорот демантира дека се работи за обид за бегство

Read More